Podcast na YouTube?

Jeden z pocastov, ktoré môžeme poslucháčom zaujímajúcim sa o marketing doporučiť, je podcast Levosphere marketing podcast V epizóde „O rozberhu YouTube kanálu“ zhruba v čase 26:10 bolo spomenuté:

… veľmi chválim, že prechádzate z podcastov, kde bol som iba počuť audio bez obrazu, do niečoho, kde je obraz, kde diváci môžu kvázi ako keby sedieť s nami pri jednom stole, vidieť aj nejakú prezentáciu, lebo je to z môjho pohľadu veľmi výrazné zvýšenie hodnoty práve na tej platforme YouTube …

Levosphere marketing podcast, František Kozáček

Takto určite nie

Z definície podcast je RSS feed s linkom na súbor s obsahom. Tento súbor môže byť vo formáte mp3 a kľudne aj mp4. Ale… Všetky koncové zariadenia a aplikácie, ktoré spracujú podcast RSS feed sú audio prehrávače. Spotify s niečím experimentuje, ale je to len pár vybraných kanálov. V žiadnom prípade to nemá nič spoločné s YouTube.
V sekunde keď od poslucháča očakávate, že vie čo sa deje niekde na obrazovke, tak poslucháč stratí kontakt s obsahom. Spravíte to opakovane a stratíte kontakt s poslucháčom.

Je pochopiteľné, že ten, kto sa venuje YouTube, žije videom. To však neznamená, že nevyhnutne má užitočný insight pre podcast.

Aj takto áno

Z našej skúsenosti sú to dve rôzne médiá a každé si vyžaduje špecifický prístup. Určite odporúčame, aby bol podcast dostupný aj na YouTube. Existuje významná skupina poslucháčov, ktorí si púšťajú video kvôli audio stope, ktorá im tvorí pozadie k práci a podobne. Ak však žiadate oči, už nehovoríme o poslucháčovi, ale o divákovi, a to je iný príbeh.

Silná stránka podcastu ako média je v tom, že si nežiada diváka a jeho oči, ale stačia mu uši a teda poslucháč vie spracovať informácie popri inej činnosti. Aj vďaka tomu je v poriadku, počúvať podcast počas šoférovania, behu, varenia alebo inej činnosti.

Najznámejšie podcasty, ktoré sú publikované aj vo video podobe, sú vysielané ako záznam rozhovoru zo štúdia. Ich príťažlivosť je v atmosfére počas rozhovoru, ktorá je nadstavbou podcastu. Nijako však samotný audio obsah neznehodnocuje. Dokonalým príkladom je Joe Rogan a jeho rozhovor s Elonom Muskom. Stal sa virálnym, ale môžete si ho vypočuť bez straty hodnoty.

Comments are closed.